Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 787 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Święty Hieronim

poniedziałek, 30 września 2013 22:25

Św.Hieronim.jpg30 września obchodzimy - Dzień Tłumaczy, ludzi trudniących się przekładem. Bardzo zacna i potrzebna profesja, nawet w dobie Google-Tłumacz, elektronicznej konkurencji.

A wszystko to na cześć Św. Hieronima, który jest patronem tego zawodu. Jeden z czterech tzw. Doktorów Kościoła, uważany za najwybitniejszego pośród nich uczonego i badacza Biblii. Hieronim ze Strydonu zasłynął jako autor przekładu Biblii z greckiego i hebrajskiego na język łaciński, zajęło mu to kawał życia. A żył bardzo dawno temu, bo w 4-tym stuleciu naszej ery. Żeby coś powiedzieć o człowieku "astrologicznie" musimy znać datę urodzenia, tutaj jej nie mamy. Podaje się różne daty, najczęściej pada rok 347, ale podaje się też lata wcześniejsze, od 331 r. poczynając.

 

Rok 347 ma swoje uzasadnienie w słowach samego Hieronima, który zostawił informację w którym roku chodził jeszcze do szkoły, a urodzony w 347 r. miałby 16 lat, czyli raczej nie był starszy, czyli nie urodził się wcześniej. Przyjmijmy rok 347 i poszukajmy w tymże roku jakiejś ciekawej daty, ot zabawa, nie wiemy i nie zgadniemy kiedy Hieronim się urodził, ale podywagować na ten temat jak najbardziej możemy.

.

Można przyjąć kilka założeń, które mają pomóc stworzyć horoskop wybitnego tłumacza tekstu. Pierwszym założeniem będzie -  bardzo silny Merkury. Drugim założeniem - dużo jakości zmiennej, jednak praca tłumacza ma "zmienną" charakterystykę.  Padło na znak Panny, jakość zmienną i żywioł ziemi, praca tłumacza to żmudna "dłubanina". Oraz Merkury w ścisłej koniunkcji ze Słońcem, w sercu Słońca. Komu jak komu, ale patronowi tłumaczy taki aspekt mieć wypada, Merkury jest wtedy najbardziej "wybitny".

Tak się składa, że w 347 r. w znaku Panny mieliśmy Merkurego w ścisłej koniunkcji ze Słońcem, a i przewaga jakości zmiennej była wówczas porażająca. Zajrzymy zatem w ten właśnie horoskop: 

15 września 347 r.

Link:http://pu.i.wp.pl/bloog/93646439/730844/Hieronim_dl_big.jpg

Merkury w sercu Słońca w dość szerokiej koniunkcji z Marsem i  w opozycji do "bomby" - Saturn/Pluton/Lilith/Chiron. Wszystkie obiekty w znakach jakości zmiennej, w Pannie i w Rybach. Z tego by wynikało, że koniunkcja Saturna, Plutona i Lilith oraz Chirona  w znaku Ryb opisuje Biblię, która stała się dla intelektu Hieronima wielkim wyzwaniem. Coś w tym niewątpliwie jest, Saturn-Pluton jako potężna struktura i Lilith-Chiron jako gra, teatr. W horoskopie bardzo silne są również Jowisz i Neptun, w znaku Strzelca, teologicznym, a ponadto jest przecież również recepcja wzajemna Jowisza i Neptuna, w takim układzie, a to bardzo "teologiczny" układ, te dwie planety razem, recepcja wzajemna takie pojawienie się razem pokazuje. Neptun i Jowisz w zmiennym znaku Strzelca łączą się z Saturn/Pluton/Lilith w zmiennym znaku Ryb - małymi aspektami: binonagonem i sentagonem.

Od pewnego czasu przyglądamy się na blogu nowemu obiektowi do analiz - Centrum Galaktyki (CG). Temat Św. Hieronima, autora przekładu Biblii, powinien pasować do obiektu, który symbolizuje Boga, czyli jest najbardziej jak być może "teologiczny". Warto zwrócić uwagę na połączenia planet osobistych z CG, wszystkie są połączone aspektami i to małymi aspektami, z podziału koła przez 5 (kwintyle) oraz z podziału koła przez 9 (nonagony).  Słońce i Merkury połączone z CG kwintylem (1/5), Księżyc połączony z CG kwadrononagonem (4/9), Wenus połączona z CG nonagonem (1/9), Mars połączony z CG binonagonem (2/9). Widzimy zatem tutaj ten "inny ogląd świata" (małe aspekty), ale wciąż jest to ten sam świat, zarówno przedmiot tłumaczenia Hieronima, jak i sama idea tłumaczenia tekstu.

.

To naturalne, że od czasu do czasu trafiają się bardzo ciekawe horoskopy, czy ten z 15 września 347 r. może być horoskopem człowieka, którego życiową rolą okazało się przetłumaczenie Biblii (tzw. Wulgata) i za tę zasługę stał się patronem tłumaczy? Raczej może niż nie może, tak byśmy to ujęli i na tym analizę zakończyli. Może jeszcze tylko warto podsumować, że przetłumaczenie Biblii jest bardzo dobrą zasługą dla patrona zawodu tłumacza, jeżeli Biblię opiszemy jako "tłumaczenie świata".

.

____________________________

Program astro.com nie wyświetla na tę datę Chirona, ale w innym programie jest on w 16 Ryb, czyli wzmacnia "bombę" Saturn/Pluton/Lilith, tak też zostało tutaj przyjęte. 

Strydon, miejsce urodzenia Hieronima nie jest znane, tzn. nie wiadomo gdzie znajduje się na mapie, ale nie ma to dla nas większego znaczenia, przyjęliśmy duże miasto w prawdopodobnej do Strydonu okolicy, w Chorwacji. A horoskop ustawiliśmy na ścisłą koniunkcję Merkury-Słońce, czyli Merkury szepce Słońcu wprost do ucha (jego rola w horoskopie to donosić Słońcu informacje). CG tuż przy Descendencie nawet pasuje. Ani data roczna, ani dzienna, urodzenia Hieronima nie są znane, natomiast dzienna data jego śmierci to 30 września (rok już nie jest taki pewien) i stąd właśnie 30 września każdego roku obchodzimy - Międzynarodowy Dzień Tłumaczy.

Ilustracja przedstawia Św. Hieronima przy pracy, fresk wykonany w 1480 r. przez Domenico Ghirlandaio, w kościele Wszystkich Świętych (Ognissanti) we Florencji.

 

.

.

.komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  243 180  

Kalendarz

« wrzesień »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologi...

więcej...

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologiczne@wp.pl

schowaj...

O mnie

Statystyki

Odwiedziny: 243180
analizyastrologiczne@wp.pl

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl