Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 788 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Siergiej Michajłowicz Prokudin-Gorski

czwartek, 25 czerwca 2009 7:52


Źródło: Wikipedia
.
Siergiej Michajłowicz Prokudin-Gorski urodził się 31 sierpnia 1863 r. w Murom w Rosji (obwód włodzimierski). Jest uznawany za pioniera kolorowej fotografii, to on pierwszy wpadł na pomysł, żeby nałożyć na siebie trzy zdjęcia wykonane przy pomocy różnych filtrów i uzyskać kolorowy efekt. 

Podróżował po Rosji w latach 1909 - 1915 i uwiecznił na zdjęciach Rosję kolorową. Jego prace (szklane negatywy) trafiły ostatecznie do Biblioteki Kongresu Stanów Zjednoczonych, która zakupiła je w latach 40-tych od spadkobierców. A w ostatnich latach, dzięki nowym technikom komputerowym (skanowanie negatywów), udało się zdjęcia Prokudina-Gorskiego ukazać w pełni, takimi jakie on chciał stworzyć:
http://www.loc.gov/exhibits/empire/making.html 

To link do pełnego zbioru 1902 zachowanych fotografii:
http://www.prokudin-gorsky.ru/database.php3?first=0
.
Rosja ma "wieczną pamiątkę" po swoim imperium, tylko pozazdrościć. Ponieważ interesuje nas astrologia, musimy zachwyty nad imperialną Rosją odłożyć na inną okazję, a zająć się horoskopem. Ale nie sposób nie zauważyć, że na zachowanych fotografiach uwieczniony został świat, który niebawem miał odejść. Zdjęcie zawsze dokumentuje odchodzącą bezpowrotnie chwilę.
.
Odchodzącą bezpowrotnie chwilę dokumentuje także horoskop, a nawet więcej, horoskop "dokumentuje" przeszłość, teraźniejszość i .. przyszłość. I tak jak zdjęcie jest tylko "iluzją" rzeczywistości, tak horoskop jest tylko jej obrazem, nie nią samą. Co nie umniejsza wagi ani zdjęć ani horoskopów.
.
Wróćmy jednak do słynnego Rosjanina i spójrzmy w horoskop:
.

.
Zwraca oczywiście uwaga bardzo potężna opozycja, którą tworzą z jednej strony Księżyc i Neptun, a z drugiej Saturn i Wenus, też Merkury. Opozycja, aspekt 180 stopni, w horoskopie pokazuje wyzwania, ostre wyzwania, którym trzeba sprostać. Coś z czym stajemy "oko w oko".
Ponieważ wiemy co robił Prokudin-Gorski, teraz tylko to "odczytamy". Zakładamy bowiem, że horoskop pokazuje dzieło jego życia.
.
Fotografia jest dziedziną sztuki, dziedziną artystyczną, a jeśli tak, to Wenus i Neptun powinny być obecne, w jakiś znaczący sposób. Zdjęcie zatrzymuje w kadrze toczące się życie, a zatem Saturn i Księżyc powinny być eksponowane.
W horoskopie Rosjanina mamy (prawdopodobnie) wyraźną opozycję Księżyca do Wenus i Neptuna do Saturna, a Księżyc i Neptun oraz Wenus i Saturn są w koniunkcji.
Można powiedzieć, że jesteśmy usatysfakcjonowani taką konfiguracją horoskopu dla fotografa. Księżyc, Saturn i Neptun, to planety, które najczęściej rozpatruje się przy analizie astrologicznej zjawisk "fotograficznych" (nawet w odwrotnej kolejności, Neptun przede wszystkim). Pamiętam taką astrologiczną dyskusję, czy fotografia jest "bardziej" - "Księżyc", "Saturn" czy "Neptun", symbolika której z trzech planet najlepiej oddaję sztukę fotografowania.
.
A opozycja? Kto wie, czy aspekt opozycji również nie opisuje pasji fotografowania, i to w bardzo dosłowny sposób. Chwytamy i zatrzymujemy w kadrze, to coś co pojawia się przed nami, z czym stajemy oko w oko.  Zbyt wyraźna ta opozycja żeby nie miala tego znaczyć. Aż kłuje w oczy, tak jest "ostra".

Potężne wyzwanie, to także może opisywać taki aspekt.  Opozycje nie są najmilszym elementem horoskopu, wydaje się, że sławny fotograf mógłby mieć tutaj Latawca albo Prostokąt Mistyczny (tam opozycje rozkładają się na trygony i sekstyle). Ale nie, tutaj jest tylko ta drażniąca opozycja.
Trzeba zwrócić uwagę, że dzieło jego życia długo czekało na pełną chwałę, 100 lat prawie. Eksperymentował, nakładał na siebie te trzy negatywy, ale każdy z nich wykonany w innym nieco czasie nie nakładał się idealnie na poprzedni, każdy ruch (czlowieka na przykład) był odnotowany. Dopiero techniki komputerowe mogły jego zdjęcia poprawić w znaczący sposób.

Przeszłość w przyszłość, taki był efekt jego pracy, uchwycił ostatnie chwile imperium i dzisiaj oglądamy je tak jakby nastąpił jakiś przeskok w czasie. A w horoskopie? Może aspekt nonagonu 1/9 (40 stopni) pomiędzy MakeMake i planetą Haumea? Aspekt jest bardzo dokładny, ale planety są z tych chodzących najwolniej, a to znaczy, że bardzo wiele osób ma taki sam układ tych dwóch planet. W każdym razie temat wart jest zastanowienia, może jakieś szczególne połączenia takiej pary z innymi planetami i wprzężenie w horoskop?
W horoskopie rosyjskiego fotografa MakeMake i Haumea łączą się dokładnymi aspektami 3/7 (triseptyle, 154,29 stopni) z Wenus i Merkurym, co wprzęża je w tę mega-opozycję, może to to?
1/9 + 2 x 3/7.
Oko w oko i "pstryk", przeszłość w przyszłość.
.
.
Poniżej kilka nierozpoznanych fotografii:
.

http://www.prokudin-gorsky.ru/database.php3?first=0


.
.
.


komentarze (0) | dodaj komentarz

Agnieszka Glińska

sobota, 20 czerwca 2009 10:13


    Blog jest na urlopie, ale nic nie szkodzi jak w trakcie zasłużonego wypoczynku podejmie jakiś "lekki" temat. Plotkarskie media podały sensacyjną wiadomość o znanym aktorze, który porzuca żonę i czwórkę dzieci, bo wpadł w ramiona zdolnej pani reżyser i aktorki w jednym - Agnieszki Glińskiej. Następnie media wiadomość tę zdementowały, a zwłaszcza zdementował znany aktor. Oboje grają w sztuce "Lekkomyślna siostra" na deskach Teatru Narodowego w Warszawie i jakoby nadmiernie się do siebie zbliżyli. Może to chwyt reklamowy żeby zachęcić publiczność do odwiedzenia teatru? Może okazać się skuteczny. A może...
Plotki o zdolnej pani reżyser donoszą, że już niejeden pan stracił dla niej głowę, a nawet porzucił żonę z dziećmi. "Coś" w sobie ma, po prostu.
.
Agnieszka Glińska urodziła się 18 lutego 1968 r. we Wrocławiu.
Już czytając powyższą informację astrolog zapyta - gdzie Lilith i gdzie Mars i Wenus w tym horoskopie. Lilith - ogromna siła przyciągania, Mars i Wenus - planety libido.
I takie jest rozwiązanie zagadki.

Lilith w 17 Byka, punkcie ziemno-wodnym horoskopu, pasywnym, ogromna siła przyciągania, nagromadzenie jakości stałej, znak Byka i dwada Skorpiona, Żywioły ziemi (Byk) i żywioł wody (Skorpion) są pasywne, a jakość stała obu znaków kumuluje tę pasywną energię. No i Lilith w tym miejscu, symbolika głębokiej studni, jeszcze większa siła przyciągania niż gdyby inny element horoskopu przebywał w tym konkretnym miejscu. Charakterystyka Lilith nakłada się tutaj na charakterystykę punktu zodiaku, dwa w jednym, nie może nie "zadziałać".
.
Mars i Wenus w horoskopie Agnieszki Glińskiej tworzą z planetami, które podkreślają ich energię (Jowiszem i Ceres) midpunkty w tzw. punktach podróżnika - 16 Bliźniąt i 17 Strzelca. Punkty podróżnika położone w znakach żywiołów aktywnych (powietrze i ogień) i jakości zmiennej, podkreślone przez odpowiednie dwady, wulkan energii.
Wulkan niewyczerpany, a przez połączenia z Lilith w 17 Byka - bardzo skuteczny. Ta energia osiaga swój cel. Zapada głęboko.
Agnieszka Glińska jest zdolnym reżyserem i ma talent uwodzenia mężczyzn, tak samo jak uwodzenia widzów w teatrze. 

Czy Zbigniew Zamachowski naprawdę stracił głowę? Miejmy nadzieję, że to tylko chwyt marketingowy i reklama spektaklu. Na Lilith taka tylko rada - nie absorbować jej osobiście, tylko pokazywać widzom.
Agnieszka Glińska ma horoskop osoby, która jest bardzo skuteczna w docieraniu do ludzkich emocji. Obecnie Mars i Wenus zbliżają się do punktu zodiaku, gdzie pani reżyser ma Lilith, najbliższy czerwcowy nów będzie miał koniunkcję Marsa i Wenus w tym miejscu w znaku Byka! No cóż, czyżby przez najbliższy miesiąc temat nie schodził z pierwszych stron gazet? Nie patrzymy w horoskop Zbigniewa Zamachowskiego, tak na wszelki wypadek, może się jeszcze wywinie ;-).
.
.

Objaśnienia astrologiczne:


Temat punktów aktywnych i pasywnych na kole zodiaku stał się ulubionym tematem bloga. Przypomnijmy, że punkty te znakomicie pokazują podstawy, na których zbudowana jest astrologia - żywioły i jakości. Tworząc język astrologii człowiek zwrócił uwagę, że cały świat można zmieścić w czterech żywiołach i trzech jakościach (tak po polsku ta terminologia). Żywioły to inaczej "elementy" (ang. elements kto wie czy nie lepiej oddaje tę charakterystykę).

Żywiołyaktywne (ogień i powietrze) oraz pasywne (ziemia i woda), pokazują "obraz". Wszystko można namalować przy pomocy czterech elementów, żywiołów, tak jak przy pomocy barw podstawowych można namalować każdy obraz. Jakości są trzy: kardynalna (początek ruchu), stała (trwanie) i zmienna (ku zmianie). Jakości pokazują "akcję" (teatr, film, itd.).
Razem, żywioły i jakości tworzą nasycony barwami obraz, który się porusza.


Punkty na kole zodiaku w połowie znaków Bliźniąt i Strzelca (15-17,5 stopnia) charakteryzują się nagromadzeniem energii aktywnej  i jakości zmiennej (znak i dwada znaku, dwada = część znaku). W tych punktach jakby obraz świata się "porusza".
Natomiast punkty na kole zodiaku w połowie znaków Byka i Skorpiona (15-17,5 stopnia) charakteryzują się nagromadzeniem energii pasywnej i jakości stałej (znak i dwada znaku). W tych punktach mamy zatem "obraz", ugruntowany obraz.
Połączenie tych dwóch punktów w horoskopie to naturalny rytm zodiaku (1/12 lub 5/12, półsekstyl lub kwinkunks) - "obraz świata się porusza", albo "ruch tworzy obraz". 
A obsada (np. planeta, inny punkt, midpunkt, itd.) tych miejsc w horoskopie gwarantuje skuteczność. Człowiek swoim działaniem jest w stanie wcielić "obraz" w życie, cele są z łatwością osiągane, sam rytm natury temu sprzyja. Oczywiście te cele, które wynikają z obsady i usytuowania punktów w horoskopie.
.
Taka "skuteczność" najbardziej jest widoczna w polityce, która polega przecież na skutecznym działaniu, wcielaniu w życie "obrazu". Na blogu temat obsady tych punktów był przedstawiany zwłaszcza przy analizowaniu horoskopów polityków (np. Kazimierza Wielkiego, tekst z 24.09.2008 r.). Ale nie tylko politykom może służyć taka konfiguracja horoskopu, przykład Agnieszki Glińskiej najlepszym tego przykładem.
.

Warto poszukać obsady tych szczególnych punktów w swoim horoskopie, a dowiemy się w jakich dziedzinach możemy być najbardziej skuteczni, jaki "obraz" najłatwiej uda nam się wcielić w życie. Nie zniechęcajmy się przy tym brakiem planet w tych punktach, szukajmy midpunktów, itd.
.
.
.komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  243 170  

Kalendarz

« czerwiec »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologi...

więcej...

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologiczne@wp.pl

schowaj...

O mnie

Statystyki

Odwiedziny: 243170
analizyastrologiczne@wp.pl

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl