Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 788 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Mikołaj Kopernik

czwartek, 19 lutego 2009 21:39


Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu, przyjmuje się godzinę 16.38. Data juliańska.
Bez żadnych wątpliwości to jeden z najwybitniejszych umysłów w dziejach świata. Jak pokazuje to horoskop?

.

.
.
Horoskop zawsze stwarza różne możliwości sposobów interpretacji, jest wiele technik i metod, które można brać pod uwagę, można też szukać nowych.
Jeżeli genialny umysł, to patrzymy przede wszystkim na Merkurego oraz Saturna i Urana, a także na Jowisza.

Merkury w horoskopie Kopernika jest w 27 stopniu Ryb i jest ostatni w szeregu według stopnia, taki człowiek pracuje Merkurym, i to by się zgadzało.  Ale żeby te szerokie aspekty Merkurego, kwadrat do Saturna, trygon do Jowisza i brak aspektu z Uranem, nas jako interpretatorów tego horoskopu zadawalały, to nie powiem. Nie zadawalają, trzeba szukać dalej.
.
Spójrzmy co dzieje się z tym horoskopem kiedy zawęzimy orby aspektów i będziemy obserwować tylko te ścisłe. W takiej sytuacji Merkury jako planeta położona w 27 stopniu Ryb zostanie "goła", bez aspektów, czyli nieaspektowana, prawie. Jedynie Ceres Merkurego nie opuści, 6 - cio stopniowa koniunkcja powinna się jednak liczyć. Ale poza tym Merkury jest nieaspektowany, czyli wolno chodzi.
Czy genialny uczony miał właśnie takiego Merkurego? Myślę, że do tego co zrobił, wolny Merkury byłby nawet bardziej przydatny niż jakiś bogato aspektowany. Kopernik zanegował przecież dotychczasowy porządek nauki i stworzył podstawy pod porządek nowy. Do tego bardziej przydatny był umysł wolny, nieskrępowany, który swobodnie szybuje w przestrzeń.

Tak naprawdę Merkury ma jeden ścisły aspekt, jest to połtorakwadratura z nową planetą Haumea, tą, która symbolizuje przyszłość (jak podejrzewamy). I to także by się zgadzało. Umysł genialny, ale daleko wybiegający do przodu, oderwany od swojej epoki, nastawiony na przyszłość. Haumea jest w horoskopie Kopernika w ścisłym trygonie ze Słońcem, Merkury kontaktuje się ze Słońcem za pomocą planety Haumea!
.
Nie unikniemy jednak badania planet intelektu, czyli Merkurego, Saturna i Urana, łącznie, musimy je po prostu prześwietlić i coś co je łączy i wyróżnia znaleźć, pewnym regułom podlegają wszystkie horoskopy, także horoskop geniusza. Co to może być takiego?
Wszystkie trzy planety intelektu w horoskopie Kopernika okazują się być ... stacjonarne, a w każdym razie bardzo bliskie stacjonarności.
Uczony urodził się 19 lutego, już 21 lutego Merkury był w pozycji stacjonarnej bardzo ściśle, a w dniach przed jego urodzinami, 12 lutego ściśle stacjonarny był Saturn i 29 stycznia - Uran. Ponieważ najszybciej porusza się Merkury, Saturn bardzo wolno, a Uran jest bardziej powolny od Saturna, to w dniu 19 lutego sytuacja była taka, że praktycznie wszystkie trzy były jeszcze w zasięgu stacjonarności (granice której nie są ściśle określone). Około 16 minut kątowych od ścisłej stacjonarności wychylił się Merkury, około 6 minut kątowych wychylił się Saturn i około 12 minut kątowych wychylił się Uran.
A zatem - planety intelektu w horoskopie Kopernika pozostają jednocześnie w stanie silnego "skupienia", dając mu niesamowitą moc umysłu.
.

W tym miejscu wskazane jest zwrócenie uwagi (ale to już dla bardziej zaawansowanych), że skoro mówimy o ścisłej stacjonarności w ciągu dni przed i po urodzeniu, to spójrzmy w takim razie w progresje. Ta technika analiz astrologicznych, polega na interpretacji horoskopu w układzie 1 dzień = 1 rok, tak po urodzeniu te dni, jak i przed urodzeniem (tzw. progresje wsteczne). Nie każdy horoskop jest tak samo podatny na progresje, astrolodzy zdecydowanie tutaj podnoszą, że progresje działają zwłaszcza w silnie "Księżycowych" horoskopach. A horoskop Mikołaja Kopernika jest bardzo "Księżycowy", skoro Księżyc jest w koniunkcji z Jowiszem! Może zatem to progresje ujawniają tajemnicę tego horoskopu?
.
W progresjach można wyśledzić Palec Diabła, ostrą konfigurację planet intelektu w horoskopie Mistrza, pojawia się ona tam dwukrotnie. Zresztą zalążek tej konfiguracji jest już w urodzeniowym horoskopie w postaci półtorakwadratury pomiędzy Saturnem i Uranem. No i ta szeroka kwadratura Merkurego do Saturna, którą na początku zlekceważyliśmy, ale to nie znaczy, że nie możemy do niej teraz wrócić.
Palec Diabła to taka dość przerażająca, z uwagi na nazwę, konfiguracja, składająca się z kwadratury i dwóch półtorakwadratur. Umysł Kopernika został "uwięziony", "opętany" przez ideę, którą musiał stworzyć? Napięcie (ostre aspekty) było zbyt duże, żeby mógł sobie po prostu odpuścić.
.
Ciekawie można analizować ewolucję aspektu pomiędzy Merkurym i Uranem tego horoskopu (w progresjach). Aspekt ten ewoluuje od półtorakwadratury (135 stopni, 3/8), przez bikwintyl (144 stopnie, 2/5) do kwinkunksa (150 stopni, 5/12), a kolejny będzie kwadrononagon(160 stopni, 4/9). Dzieło Mikołaja Kopernika ukazało się pod koniec jego życia, ale karierę zrobiło już po jego śmierci. W każdym razie było to prawdziwe "dzieło życia".
Półtorakwadratura to "zniewolenie umysłu, opętanie", Merkury szuka i "coś" iskrą Urana znajduje, ale to dopiero zalążek pomysłu. Bikwintyl, aspekt twórczy, energiczny, może być oznaką dokonania niekonwencjonalnego odkrycia. Kwinkunks symbolizować może dalsze do tego pomysłu przywiązanie i naturalne drążenie dalej. "O obrotach sfer niebieskich" ukazało się drukiem w 1543 roku.
.
Teraz możemy wrócić do szerokiego trygonu pomiędzy Merkurym i Jowiszem w horoskopie Mikołaja Kopernika. Może i jest to trygon szeroki, ale sława i chwała genialnego umysłu przetrwała wieki, a zatem silny Jowisz zadziałał. Dał mu też szczęście, że w ogóle mógł pracować nad swoim pomysłem, że praca została doprowadzona do szczęśliwego finału, itd.
Jowisz jest w bardzo ścisłym półsekstylu (30 stopni, 1/12) do Urana, sława Kopernika jako genialnego astronoma była mu "przeznaczona", zgodna z najbardziej naturalnym rytmem.

Mikołaj Kopernik znakomicie wykorzystał potencjały swojego horoskopu. Wiadomo, że samą astrologią się interesował, ale nie wiemy jak głęboko w tę dziedzinę wchodził i na ile znał swój horoskop. A jeżeli nawet znał go dobrze, to był to horoskop bez Urana, planeta ta nie została jeszcze odkryta. Dzisiaj Uran to "godło" astronomów i ... astrologów jednocześnie. Jedno godło, a dwie tak różne profesje.
.
.
.
Objaśnienia astrologiczne:

Palec Diabła powinien pozostać najbardziej charakterystycznym wyznacznikiem horoskopu Mikołaja Kopernika, że planety intelektu były powiązane w taki sposób. W horoskopie urodzeniowym jest tego tylko zalążek, Merkury tutaj odstaje, wyraźnie, ale...  Konfiguracje rządzą się swoimi prawami, jedno z nich pokazuje, że jak masz kilka ścian prostych, to ta jedna może być krzywa, jeżeli inaczej się nie da. Jest półtorakwadratura pomiędzy Saturnem i Uranem. Jest szeroki kwadrat pomiędzy Merkurym i Saturnem. To dla świętego spokoju przyjmijmy, że pomiędzy Merkurym i Uranem jest półtorakwadratura, chociaż naprawdę jej tam nie ma. Czy naprawdę nie ma? Jest przecież nowa planeta Haumea, przy jej uwzględnieniu sprawa wygląda nieco inaczej. Skoro mamy półtorakwadraturę pomiędzy Merkurym i planetą Haumea, a pomiędzy Uranem i planetą Haumea jest koniunkcja, to ... może to taki Palec Diabła z "klapką"?  "Rewolucja kopernikańska", wyznaczenie kanonu na przyszłość.
Powiem tak, pasuje mi do kolekcji horoskopów z konfiguracjami planet intelektu ta niesamowita nazwa - Palec Diabła, właśnie dla Kopernika. Im bardziej genialny umysł, tym bardziej ostre, wyzywające aspekty i trudniejsze, pozornie niewykonywalne zadania.
.

27.02.2009 r. Tekst ten dedykuję współczesnym przedstawicielom nauk ścisłych, zwłaszcza tym o "otwartym umyśle".
.

Wikipedia

Ziemia i Uran, proporcje rozmiarów
.
.komentarze (0) | dodaj komentarz

Rok 2012

niedziela, 15 lutego 2009 18:51

Rok 2012, można także spotkać konkretną datę - 21 grudnia 2012 r. Co takiego? Ano "coś" się wydarzy. Pożyjemy, zobaczymy, dziś już jednak możemy spojrzeć w horoskop. Astrologia służy do patrzenia w przyszłość, ponieważ ludzie często o nią pytają, a z astrologią można robić wszystko, szukać odpowiedzi na każde pytanie. A zatem CO wydarzy się 21 grudnia 2012 r., już za niespełna 4 lata?
Co pokaże horoskop?
.

.
Widzimy kilka ciekawych układów, ale zwróćmy przede wszystkim uwagę na zaznaczone delikatną zieloną linią kwinkunksy, łączące Jowisza w Bliźniętach z Saturnem w Skorpionie i Plutonem w Koziorożcu, które z kolei połączone są sekstylem.
Konfiguracja jest bardzo ścisła (aspekty kwinkunksów powinny być dokładne) i ciekawie się nazywa - Palec Boży.
.
Sama w sobie nie jest to jakaś szczególnie niezwykła konfiguracja, może nie jest za często spotykana, ale zdarza się, bez przesady. W Palcu Bożym jaki utworzy się w dniu 21 grudnia 2012 roku (nie tylko w tym konkretnym dniu), mamy jednak do czynienia z planetami, które wchodzą w arcyciekawe recepcje wzajemne.
Spójrzmy tylko, Jowisz w Bliźniętach jest w recepcji wzajemnej z Merkurym w Strzelcu. Efekt dla analizy? Możemy Merkurego postawić obok czy zamiast Jowisza, i mamy go tym samym na wierzchołku Palca Bożego, bardzo znacząca pozycja. A recepcja wzajemna powoduje, że planeta jest bardzo silna, skoro ląduje w swoim znaku. W dodatku wzmocniona koniunkcją (tutaj Jowisza).
.
Kolejna recepcja wzajemna dotyczy planet u podstawy Palca Bożego, tych będących w sekstylu, Plutona w Koziorożcu i Saturna w Skorpionie. Pluton wskakuje do swojego znaku Skorpiona, a Saturn do swojego znaku Koziorożca, bardzo silne wzmocnienie obu planet, no i znaków. A także tego Palca Bożego. Już widzimy, że jest on bardzo silny.
A to wcale nie koniec recepcji wzajemych, które go dotyczą, jeszcze Mars w Koziorożcu tworzy recepcję wzajemną z Saturnem w Skorpionie. 
Kolejną parę tworzy Uran w Baranie do Plutona w Koziorożcu, Uran wskakuje tutaj do znaku Koziorożca, żeby Pluton mógł trafić do znaku Barana.
Nasz Palec Boży wygląda już tak:
Jowisz/Merkury - Saturn/Pluton/Mars - Pluton/Saturn/Uran.
.
Czyli mamy potężny Palec Boży, bardzo silny, a dzięki recepcjom wzajemnym tworzą go tzw. planety intelektu, Merkury, Saturn, Uran, a także Jowisz. Dodatkowo układ ten wzmacnia Pluton, który sam w sobie jest już "wzmacniaczem" wszystkiego co napotka na swojej drodze. A także Mars, nie zapominajmy o Marsie, który dodaje układowi energii, a jakże.

Co zatem otrzymujemy w wyniku tej operacji? Potężne, nawet arcypotężne -wzmocnienie intelektu.
Rok 2012 jako data spotkania z wyższą cywilizacją i takie rzeczy, prawda? Konfiguracja Palca Bożego jest o tyle ciekawa, że tutaj wszystko "dzieje się samo", sekstyl ułatwia kontakty, a kwinkunksy sprawiają, że są to naturalne rytmy, nie trzeba się wysilać, ale i też nie można się im przeciwstawić. Co można powiedzieć? Że nie ma się co przejmować w jakim języku będziemy "z nimi" rozmawiali, na pewno damy sobie radę. Żartowałam. Oczywiście nie wiemy co się wydarzy, ale możemy odkryć jakąś tajemnicę, może nas "olśnić", świat może zrobić olbrzymi krok do przodu. A może też urodzić się człowiek, który dokona w przyszłości jakiegoś odkrycia.
.
Tajemnica 2012 roku już od długiego czasu zapładnia ludzkie umysły, w miarę zbliżania się tej daty ta aktywność będzie się nasilać, każdy jest ciekawy, a wielu ma pomysły.
.
No dobrze, ale CO się wydarzy? Astrologia zna odpowiedź na każde pytanie, to niech i tym razem się postara i coś szepnie nam do ucha,
CO TAKIEGO NAS SPOTKA?
Spokojnie, trzeba "kombinować", a przede wszystkim dalej patrzeć w horoskop. Co jeszcze zwraca w nim uwagę?
Spójrzmy na pierwszą i ostatnią planetę w szeregu według stopnia. W tym horoskopie pierwszą planetą jest akurat Słońce w 1 Koziorożca, ale zwróćmy uwagę na Neptuna w 1 stopniu znaku Ryb, czyli w swoim znaku! Kolejna silna planeta tego horoskopu - Neptun.
.
A ostatnia? Ostatnią planetą w szeregu według stopnia jest bez wątpienia MakeMake w 30 stopniu znaku Panny. Ścisły kwadrat do Słońca i kwinkunks do Neptuna.
Wydarzy się "coś" w rytmie MakeMake, "pamięć przodków"? 
Ale CO się wydarzy?
Spokojnie, trzeba się trochę "pouczyć". Poobserwować w horoskopach planety intelektu, poobserwować w horoskopach MakeMake, poobserwować kwinkunksy. A może znajdziemy odpowiedź na to pytanie, a raczej wiele różnych podpowiedzi... czas pokaże... Jeszcze prawie 4 lata.
.
.
.
Objaśnienia astrologiczne:

W horoskopie jest jeszcze jeden Palec Boży, tworzą go Mars w Koziorożcu (recepcja z Saturnem), Ceres w Bliźniętach (na wierzchołku) i Węzeł Płn. w Skorpionie. Też wydaje się silny. Zwróćmy uwagę,  że oba Palce Boże są w tych samych znakach zodiaku, u podstawy znaki Koziorożca (kardynalna ziemia) i Skorpiona (stała woda), a na wierzchołku powietrzny zmienny znak Bliźniąt. Szykuje się jakaś "zawierucha"?
.
Horoskop na datę 21.12.2012 r. obfituje w kwinkunksy. Siła i podkreślenie tych aspektów, zwłaszcza w konfiguracji Palca Bożego (liczne recepcje wzajemne), potęguje wrażenie, że zdarzy się coś nieuchronnego, na co nie mamy wpływu. Połączenie bardzo ścisłym kwinkunksem pierwszej i ostatniej planety w szeregu, Neptuna i MakeMake, planet odległych i nieprzeniknionych, stwarza wrażenie, że to coś "z oddali".  To "coś" na co nie mamy wpływu budzi zaciekawienie i strach, CO się wydarzy? Obecność planet intelektu w tych układach, tym bardziej uruchamia nasze myślenie i "kombinowanie". COŚ jednak się wydarzy!
Bardzo ciekawe 4 lata są przed nami.

Warto zerknąć jak rok 2012 wygląda w naszych urodzeniowych horoskopach, np. jakim tranzytem jest horoskop na datę 21.12.2012 r. w stosunku do naszego urodzeniowego horoskopu. Czy ten potężny Palec Boży gdzieś nas "porwie", czy da nam spokój.
.
.
.


komentarze (0) | dodaj komentarz

Ainan Cawley

niedziela, 01 lutego 2009 11:24

.
.


telegraph.co.uk
.

Ainan Cawley, genialne dziecko z Singapuru, urodził się 23 listopada 1999 roku
Ainan został przez media okrzyknięty "najmądrzejszym dzieckiem świata", 9 -letni chłopiec od dwóch lat studiuje chemię i prowadzi prace naukowe. Już  jako malutkie dziecko zadziwiająco szybko zaczął chodzić, mówić, czytać. Gdzie ten Merkury, prawda?
A oto horoskop:
.

.
.
Godzina urodzenia nie jest znana, i stąd gdzie tak dokładnie ten Merkury, to niestety nie wiemy. Musi nam wystarczyć to co mamy, że tego dnia Merkury był jeszcze w retrogradacji, ale już następnego zaczął iść do przodu, czyli był to Merkury stacjonarny. Albo w retrogradacji, ale tuż przed zmianą kierunku na ruch do przodu, granice tzw. stacjonarności nie są ściśle określone.

Kolejna uwaga o Merkurym - przebywa on w 16 stopniu Skorpiona. Zasięg tej dwady znaku (15. - 17.30.)  to bardzo ciekawa pozycja, to obszar wodno-ziemny (znak wody, dwada ziemi), a więc nasycenie energią pasywną, bierną, przyciąganie. Możemy sobie wyobrazić jak to działa w połączeniu ze stacjonarnością, coś jak stacjonarność do potęgi n-tej. Maksymalne skupienie umysłu?
.
Spójrzmy teraz co dzieje się z Merkurym w aspektach, jakie ma połączenia kątowe z innymi planetami. Widzimy Półkrzyż w znakach jakości stałej, tworzą go Merkury w Skorpionie i Saturn w Byku u podstawy, a na wierzchołku znajduje się Uran w Wodniku.
Czyli trzy "planety intelektu", Merkury, Saturn i Uran, połączone są ostrą konfiguracją, ostrą to znaczy nieharmonijną, wyzwalającą napięcia i wyzwania, kwadratury i opozycja.
Już kilka razy wspominaliśmy na blogu, że połączenia tych trzech planet w konfiguracje, stanowi zwykle wyznacznik wybitnych zdolności umysłowych. Merkury to ruch, komunikacja, Saturn to umiejętność tworzenia konstrukcji, a Uran to iskra, czyli pomysł, odkrywczość. Umysł, który zawędruje daleko, coś odkrywa i jest w stanie to uporządkować, coś takiego.
.
A to wcale nie koniec astrologicznych odkryć w horoskopie małego Ainana. Co prawda na rysunku horoskopu nie jest to wrysowane, ale widać w tabelce pod horoskopem, nie trzeba wcale liczyć, że Uran w Wodniku jest włączony w jeszcze jedną ciekawą trójkątną konfigurację ze Słońcem w Strzelcu i z Jowiszem w Baranie, jest to konfiguracja 5-tkowa, inaczej kwintylowa, czyli twórcza, zwana "Statkiem". Słońce i Jowisz w bikwintylu połączone kwintylami z Uranem.
Łatwo spostrzec, że Uran łączy obie wspomniane wyżej konfiguracje, Półkrzyż i Statek.
W ten sposób, że ostry Półkrzyż, dający wyzwania, planeta na wierzchołku Półkrzyża, Uran, znajduje rozwiązanie problemu poprzez twórczą konfigurację ze Słońcem i z Jowiszem. A mały chłopiec stał się sławny dzięki niezwykłym właściwościom swojego umysłu.
.
Może jeszcze warto dodać, że stacjonarny Merkury w Skorpionie, w wodno-ziemnym punkcie znaku, jest połączony z Marsem w 28 Koziorożca kwintylem, czyli  aspektem 5 -tkowym, twórczym, bardzo energetycznym. A położenie Marsa w tym obszarze znaku Koziorożca uważa się za wyjątkowo pomyślne, wzmacniające energię Marsa. Mars ów jest w kwadraturze do Jowisza, łączy zatem wspomniane na początku dwie znaczące konfiguracje tego horoskopu, Półkrzyż i Statek, zasilając je energią. Odległość Merkurego od Jowisza to z kolei ca 160 stopni, czyli aspekt 9-tki (kwadrononagon 4/9).
.
Historia chłopca z Singapuru jest niezwykła, nic dziwnego, że media ciągle o nim piszą, ciekawe co z niego wyrośnie, czy będzie światowej sławy naukowcem?
.
.
Ten horoskop przypomniał mi inny horoskop z ciekawie położonym Merkurym i inną historię chłopca, który zrobił światową karierę naukowca. Celso Grebogi urodził się 29 lipca 1947 roku w Curitibie. W jego horoskopie Merkury jest już w ruchu prostym, ale wciąż pozostaje w tym samym stopniu znaku, w którym był stacjonarny. Znajduje się w midpunkcie Saturna i Urana (czyli w połowie drogi pomiędzy tymi planetami) i w ścisłym trygonie do Jowisza.  Przy analizie planet intelektu (Merkury, Saturn, Uran) często włącza się do analizy również i Jowisza, który jest planetą tzw. społeczną i daje sławę, stawia człowieka na świeczniku, stawia jego umysł na świeczniku.

Historia Celso Grebogi jest nieco inna, w biednej rodzinie polskich imigrantów w Brazylii rodzi się "genialne dziecko", które otrzymuje stypendium amerykańskiego uniwersytetu, studiuje chemię, a potem staje się światowej sławy naukowcem, obecnie sławnym Brazylijczykiem.
.
.
.

.komentarze (0) | dodaj komentarz

Styczeń 2009 - spis treści

niedziela, 01 lutego 2009 11:24


1. Bazyli Wielki, Grzegorz z Nazjanzu.
2. Chesley Sullenberger.  
3. Masakra w Koniuchach. Rok 1944 na Kresach.

 komentarze (0) | dodaj komentarz

środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  243 159  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
232425262728 

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologi...

więcej...

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologiczne@wp.pl

schowaj...

O mnie

Statystyki

Odwiedziny: 243159
analizyastrologiczne@wp.pl

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl