Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 979 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Rok 2012 - 21 grudnia tuż tuż

wtorek, 11 grudnia 2012 16:29

 

Przypominam tekst z 2009 r.:

http://lwi.bloog.pl/id,4235718,title,Rok-2012,index.html

Aktualność zachowuje, a właściwie dopiero teraz jest prawdziwie aktualny, jeszcze tylko 10 dni przed nami... Co można dzisiaj dodać? Że chyba należałoby wstukać w program astrologiczny również Centrum Galaktyki (27 Strzelca). Każdy nowy obiekt w horoskopie daje kolejne połączenia, tutaj dopiero CG tworzy układ zwany Bumerangiem. Bez CG mamy "zwykły" Palec Boży, o którym już pisaliśmy. Mars w Koziorożcu (+ recepcje wzajemne liczne) w sekstylu do Węzła Księżycowego Płn. w Skorpionie, a oba te punkty w kwinkunksach do Ceres w Bliźniętach, silna Ceres na wierzchołku Palca Bożego. Za "partnera" ma Centrum Galaktyki, dokładnie po opozycji. Bumerang, tak nazywa się taka konfiguracja, zobaczymy jak to "działa".

W każdym razie emocje towarzyszące grudniowej dacie są w tym układzie możliwe do odczytania. Porządek (Ceres) świata (CG) jest poddany naturalnej (kwinkunksy 5/12 i półsekstyle 1/12) zmianie, zmiana na przyszłość (Węzeł Księżycowy Płn.). Układ napędza potężny na tę chwilę Mars w Koziorożcu (recepcja wzajemna z Saturnem w Skorpionie, Saturn w recepcji z Plutonem w Koziorożcu, a Pluton w recepcji z Uranem w Baranie), jest to zatem Mars/Saturn/Pluton/Uran.

 

Od kiedy Centrum Galaktyki zaistniało astronomicznie i astrologicznie (XX w.), bardzo ostrożnie było włączane do analiz. Mamy Układ Słoneczny i chwatit, ewentualnie mamy gwiazdy, ale Centrum Galaktyki? Bez przesady. Prawdopodobnie to się zmieni, tzn. punkt CG nie będzie już taki "elitarny" i więcej ludzi będzie jego symbolika dotyczyć, cokolwiek to znaczy. Ciekawe..

.

Horoskop:

21.12.2012

.

Zdjęcia Centrum Galaktyki wykonane w ostatnich latach:

http://apod.pl/apod/ap120106.html

http://www.youtube.com/watch?v=XhHUNvEKUY8

.

12.12.2012 r. - Papież Benedykt XVI opublikował dzisiaj pierwszą wiadomość na Twitterze, serwisie społecznościowym, który powstał 21.03.2006 r. W tej dacie mamy Plutona w Strzelcu, w recepcji wzajemnej z Jowiszem w Skorpionie, w koniunkcji z CG w 27 Strzelca - Pluton/Jowisz/CG. Ciekawa jest ta data powstania Twittera, zwłaszcza, że serwis się rozwija i goszczą na nim "wielcy tego świata".

.komentarze (0) | dodaj komentarz

1.01.1400 - raz jeszcze

niedziela, 02 grudnia 2012 17:26

 

III. Od 2006 r. minęło 6 lat i świat bardzo pomaszerował do przodu. Także astronomicznie i astrologicznie. Mamy nowe obiekty, które astrologia powoli sobie przyswaja i możemy spojrzeć w horoskop z przełomu wieków raz jeszcze.

Horoskop:

Tarot

.

Uwagę zwraca zwłaszcza położenie nowej planety Eris.  W horoskopie na datę 1.01.1400 r. Eris znajduje się w 1 Barana, czyli w punkcie kardynalnym ognistym. Uhm.. Takie buty, tu cię mamy... To bardzo ważny punkt, "od nowa", punkt rozpoczęcia akcji, tutaj zaczyna się zodiak. Eris jest w półsekstylu i kwinkunksie (naturalny rytm) do osi Węzłów Księżycowych (1 Byka - 1 Skorpiona). Takie dzieje... Ano cóż. Złapaliśmy zatem Eris na gorącym uczynku, co "uczyniła" wchodząc do znaku Barana. To ona rozpętała "nową epokę", renesans, w sztuce, w architekturze, w myśli, to jej sprawka. Całkiem możliwe, że także tarot narodził się wtedy kiedy Eris przebywała w 1 Barana. Była tam w latach 1392-1400, wchodziła i cofała się lub szła naprzód, ale w tych latach była w punkcie kardynalnym ognistym. Przejście z Ryb, które na kole zodiaku są ostatnie, do Barana, który jest pierwszym znakiem zodiaku. Tak, Eris jest na pewno w horoskopie na datę przełomu wieków bardzo interesującą planetą.

Ceres (8 Barana), kolejna nowa planeta, również ciekawa. Opozycja z Jowiszem (8 Wagi), co tworzy być może podstawę Półkrzyża kardynalnego ze Słońcem i Saturnem na wierzchołku (chociaż Saturn jest dość daleko od Słońca).

.

Ramowe daty dla epoki renesansu nie są możliwe do precyzyjnego ustalenia, nie ma punktu, jest proces, ale czasami dla uproszczenia podaje się okrągły przedział: 1400 - 1600. Tarot miał dużo czasu, żeby się "przyjąć", w której dacie by nie powstał. A kiedy powstał? Jan Witold Suliga podaje przedział lat 1392-1394, jako najpóźniejszych jego zdaniem z możliwych. A to już blisko przełomu wieków, Eris weszła do znaku Barana właśnie w 1392 r., a ostatni jej pobyt w 1 Barana (czyli sam punkt kardynalny), to początek 1400 r.

Czyli to Eris najwięcej nam "wyjaśnia". Renesans = Tarot? Zadanie dla historyków sztuki, czy w ogóle historyków. Na ile drzwi północne w Baptyserium we Florencji mają coś wspólnego z kartami tarota..

O historii tarota nie będę się wypowiadać, nie znam się na tym, ale wśród znawców wciąż trwają dyskusje. Jest pewien consensus co do tego, że gra karciana "przy okazji" zamieniła się w sztukę wróżebną, odkryto, że te karty "mówią". Odkrycie kiedy to "odkryto" wydaje się dość trudne.

.

Spójrzmy w horoskop na datę 1.01.1400 r. jeszcze raz. Czy przełom wieków nie jest dobrą okazją do "wróżenia"? Jaki będzie, co się wydarzy? Ustawiliśmy horoskop na określony ściśle moment, ale gra karciana trwa dłużej, nie rozgrywa się w jednym momencie.

Może koniunkcja Pluton/Neptun w 4 Bliźniąt na Ascendencie, a na Descendencie w 4 Strzelca Księżyc? Taka opozycja może pokazywać, że człowiek podejmuje duże wyzwanie, chce wiedzieć więcej. Koniunkcja Plutona z Neptunem zawsze pokazuje, że patrzymy " w górę", to bardzo "teologiczny" aspekt, chociaż także na takim aspekcie wymyślono grę w .. koszykówkę. Albo 19 - ty stopień znaków. Na Descendencie pojawi się wówczas Centrum Galaktyki, też nowinka astrologiczna, znana od pewnego czasu, ale dopiero teraz coraz śmielej włączana do analiz. Tutaj w kwintylu do Lilith. O ile przy okazji Lilith często mówimy o "dużej amplitudzie", że ona jest "głęboko", a coś tam "daleko", to przy kwintylu Lilith z Centrum Galaktyki w zasadzie nie ma więcej pytań, dalej być nie może, jak tam dotarliśmy, to wiemy wszystko... Chcieliśmy wiedzieć więcej i wiemy... Spojrzeliśmy wszak w górę... Punkt ten, znany coraz bardziej astronomicznie (są nawet zdjęcia!), usytuowany jest w znaku Strzelca od początku naszej ery i porusza się na ekliptyce bardzo powoli. Teraz jest zaledwie w 27 stopniu, czyli od 1400 r. przemaszerował tylko 8 stopni. W horoskopie na datę przełomu wieków w bliskim towarzystwie tego punktu przebywają Merkury i Uran (21 Strzelca), czyli człowiek, że swoim umysłem.

Aż w końcu na Descendencie pojawi się nam Saturn w 1 Koziorożca (w sekstylu do Lilith). Silny Saturn, ale będący w zasięgu "ludzkich" możliwości, człowiek jest w stanie "ubrać", to co zobaczył (przez zajrzenie w Centrum Galaktyki) w strukturę. A Ceres-Jowisz opozycja z Saturn/Słońce na wierzchołku, na pewno w tym pomoże. Ceres, Jowisz i Saturn, to kolejne planety będące w zasięgu ludzkich możliwości (= dostrzegalne gołym okiem), bardzo istotna uwaga, to człowiek może więcej, takie przesłanie wynika z tego horoskopu.

Odrodzenie, renesans, humanizm, ciekawa epoka, a jej "dzieckiem" jest również tarot. Style w architekturze przebrzmiały, także inne upodobania artystyczne, myśl człowieka poszła dalej. A tarot pozostał, jako relikt tej sztuki i myśli. 

.

Zadanie - co wykonane z brązu drzwi północne Baptyserium we Florencji mogą mieć wspólnego z kartami tarota, zostawiam historykom sztuki. 

.


.

 komentarze (0) | dodaj komentarz

Tarot - tekst z 2006 r.

niedziela, 02 grudnia 2012 17:23

II. "Tarot – chłodny intelektualista, sztuka podszyta diabłem. 

Jeżeli tarot narodził się nagle, a nie wyniku długiej ewolucji, i miało to 
miejsce i czas we Francji lub w Italii na przełomie XIV/XV wieku, to można 
zrekonstruować horoskop. Czyli ustalić datę, dzień i godzinę, kiedy po raz 
pierwszy, być może, karty zaczęły „mówić”. Mógł być to na przykład dzień 
stycznia 1400 roku, w kalendarzu gregoriańskim, co odpowiadałoby w kalendarzu 
juliańskim dacie 24 grudnia 1399 roku. Obie daty same w sobie brzmią dobrze, 
jako początek czegoś nowego, no i ten przełom wieków. Tarot to przede wszystkim 
system, struktura, a jeśli od razu narodził się w gotowej postaci, już 
ukształtowany, to nie byle jaką rolę musiał odegrać tu Saturn. Saturn w znaku 
Koziorożca wymagania te spełnia, tym bardziej, że 1 stycznia 1400 roku wszedł 
właśnie do swojego znaku. Jakość kardynalna, żywioł ziemi, potężna siła 
sprawcza, która działa „magnetycznie”. W ostatnim stopniu znaku, tym razem 
Wodnika, była natomiast Lilith, co dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, 
trudno o lepszy symbol sięgania do nieświadomości. Położenie w ostatnim stopniu 
znaku Wodnika uważa się zawsze za szczególnie korzystne, jest to stopień dający 
bardzo subtelną intuicję. 
Warto przypomnieć, że według starych władców, Wodnik to także znak saturnowy, 
jakość stała, żywioł powietrze. Saturn i Lilith w bardzo ścisłym sekstylu
rozpostartym na osi Węzłów Księżycowych (w 1-szym stopniu Skorpiona i Byka), 
wszystkie cztery punkty tworzą w horoskopie połowę Wielkiego Sekstylu, także 
ogromna siła sprawcza. 
1 styczeń, ale która godzina? Zapewne późnym popołudniem, ciekawie bowiem 
wygląda ten horoskop ustawiony na tuż przed 16-tą, z Ascendentem w Bliźniętach 
i MC wypadającym gdzieś w końcówce Wodnika. Ważny jest Ascendent, a właściwie 
Descendent, dobrze on wygląda kiedy wokół punktu Descendentu tworzy się 
paralela zodiakalna (LZ) z Saturna i koniunkcji Merkurego i Urana. Taka „bomba” 
intelektu na Descendencie tworzy się w okolicy 25 stopnia Strzelca (czyli tam 
gdzie teraz bawi Pluton i tarot zszedł właśnie pod strzechy). Przy takim 
ustawieniu osi cały horoskop jest też bardzo mocno „powietrzny”, przewaga 
żywiołu powietrza według popularnej metody wyliczeń jest tutaj ponad dwukrotna, 
co dodatkowo jeszcze podkreśla bardzo duża przewaga jakości zmiennej. 
Chłodny intelektualny horoskop? Tak właśnie, chłodny, intelektualny horoskop, 
dźwignia sięgania do nieświadomości i programowania jej (??). Być może. Lilith 
jest tutaj w koniunkcji z koniunkcją Wenus/Mars, a wszystkie trzy gdzieś koło 
MC (miejsce!), w towarzystwie dodatkowo gwiazdy Fomalhaut , która być może była 
wprost na MC, dodatkowo „chrzcząc” całe to towarzystwo. 
Każdy element tego horoskopu jest zastanawiający, Księżyc w opozycji do 
koniunkcji Pluton/Neptun, Słońce w 12 stopniu Koziorożca. W tak odległej dacie 
trudno ufać położeniu innych elementów, a szkoda, bo Chiron w 22 stopniu Byka 
byłby tutaj w Palcu Diabła z Jowiszem i koniunkcją Wenus/Mars (która sama w 
sobie ma charakter jowiszowy). Chiron i „dwa Jowisze” w Palcu Diabła, czyż nie 
oddaje to nastroju poczynań tarotowych? Ponoć od tych kart nie tak łatwo się 
uwolnić, ja jeszcze tego nie wiem bo nie jestem tarocistą. 

 .
Horoskop zrekonstruowałam na bardzo wątłych danych o tym czym jest tarot, 
jeden, dwa, artykuły, bardzo blade pojęcie o tym wszystkim. Tak, że jest 
to „mój” horoskop tarota. 
Acha, pewną wskazówką był tutaj horoskop JW. Suligi, i jego Merkury retro w 21 
stopniu Strzelca, dokładnie tam gdzie w horoskopie na datę 1 stycznia 1400 roku 
przypada koniunkcja Uran/Merkury. „Mój” horoskop tarota bardzo mi się spodobał, 
że jest taki wyrazisty i łatwo się go czyta. Lilith na końcu w szeregu według 
stopnia, a na dodatek w ostatnim stopniu znaku, i to znaku Wodnika, wiele tutaj 
tłumaczy. Takie położenie planety w ostatnim stopniu jest często odczuwane jako 
położenie zarówno w ostatnim stopniu, jak i w pierwszym stopniu kolejnego 
znaku, działa zatem wyjątkowo silnie. Na szczęście Lilith nie jest planetą. W 
horoskopie na datę 1 stycznia 1400 roku ostatnią planetą w szeregu według 
stopnia będzie Wenus, i ona to nadaje całemu tarotowemu przedsięwzięciu posmak 
sztuki. A że podszytej „diabłem”, to już inna sprawa. Warto pamiętać jednak, że 
30 stopień Wodnika to „królewski stopień”, według astrologicznej tradycji". 

.

Tekst z czerwca 2006 r. (podkreślenia obecne).

 

Horoskop:

Tarot

 

.

 komentarze (0) | dodaj komentarz

Historia Renesansu i Tarot

niedziela, 02 grudnia 2012 17:22

 

I. Astrologia potrzebuje dat, jest data, może być interpretacja, nie ma daty interpretacji nie ma. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spróbować sytuację odwrócić i konkretnej daty przy pomocy metod astrologicznych poszukiwać. Uczyniłam tak kiedyś szukaj daty powstania .. tarota. Tekst istnieje w przestrzeni internetowej, wstawię go bez zmian na blogu w następnej notce, ale co jakiś czas przymierzam się, żeby napisać na ten temat jeszcze raz. Bo co ja takiego wówczas w zasadzie znalazłam? Tym bardziej, że największy polski znawca sztuki tarota, Jan Witold Suliga, ocenił, że "moja" data nie może być trafna, że na pewno tarot powstał wcześniej. No cóż... 

.

Być może trafiłam na datę ... początku epoki renesansu. O to kiedy narodził się renesans spory toczą się nie mniejsze niż o datę narodzin tarota. A oba zjawiska są ze sobą ściśle połączone: Renesans i Tarot. Wiadomo, że nie ma ścisłej granicy dla zjawisk kulturowych, ale astrolog musi mieć konkretną datę. Przyjrzyjmy się zatem przełomowi XIV i XV wieku. Początek XV wieku jest często przywoływany jako data powstania renesansu, przynajmniej w sztuce. Renesans w sztukach pięknych narodził się we Florencji, symboliczną datą jest tutaj wynik konkursu na projekt brązowych drzwi Baptyserium, tzw. drzwi północnych. Konkurs w1401 r. wygrywa Lorenco Ghiberti, który realizuje projekt od 1402 r. (do 1425 r.).

Zdjęcia drzwi można obejrzeć tutaj:

http://it.wikipedia.org/wiki/Concorso_per_la_porta_nord_del_battistero_di_Firenze

http://it.wikipedia.org/wiki/Porta_nord_del_Battistero_di_Firenze

.

Epokę Renesansu charakteryzuje odrodzenie tradycji antycznych, a głównym prądem intelektualnym epoki jest humanizm - człowiek w środku. Tarot uosabia w zasadzie wszystko co renesansowe. Jest sztuką, a Renesans najpełniej przejawił się w sztukach pięknych. Jest żywą ilustracją humanizmu - człowiek na pewno w środku, swoim umysłem jest w stanie ogarnąć wszystko. Tarot bywa traktowany jako młodsza siostra antycznej astrologii i niewątpliwie coś w tym jest. Astrologia jest bardziej antycznym rzemiosłem, a Tarot renesansową sztuką. Dzisiaj są to dwie różne dziedziny, rzemiosło słowa i sztuka obrazu, ale często bywa, że jednym i drugim pasjonuje się ta sama osoba. Korelacje są na wielu poziomach, począwszy od żywiołów, którym odpowiadają tarotowe: miecze, kije, monety i puchary. Łatwo w nich rozpoznać żywioły: ognia, powietrza, ziemi i wody. Astrolog bardziej gimnastykuje umysł, tarocista patrzy obrazem.

.

Co "starsza siostra" powie o swojej "młodszej siostrze"? Co Astrologia powie na temat Tarota? Poza tym, że młodsza siostra jest bardziej artystycznie utalentowana. Przyjrzyjmy się tamtej dacie, z przełomu XIV i XV w., nie upierając się, że jest ona datą narodzin Tarota, pewnie nie jest i tak jak chce Jan Witold Suliga tarot powstał wcześniej. Podobnie mówi się o renesansie, że narodził się wcześniej. Ale data przełomu wieków jest bez wątpienia bardzo ciekawa i pokazuje "rys epoki". Tarot zaś jest tej epoki przykładem.

.

 komentarze (0) | dodaj komentarz

niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  243 255  

Kalendarz

« grudzień »
pn wt śr cz pt sb nd
     0102
03040506070809
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologi...

więcej...

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologiczne@wp.pl

schowaj...

O mnie

Statystyki

Odwiedziny: 243255
analizyastrologiczne@wp.pl

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl