Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 979 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Mario Vargas Llosa

niedziela, 17 października 2010 9:25
  Literacka Nagroda Nobla 2010 dla peruwiańskiego pisarza nie była zaskoczeniem dla nikogo. Żelazny kandydat od wielu lat otrzymał ją podczas tranzytu Jowisza pomiędzy Merkurym i Słońcem pisarza. Urodzony 28 marca 1936 r. Mario Vargas Llosa ma Słońce w Baranie, Merkury jeszcze w Rybach, pomiędzy nimi zaś - Eris.
To co rzuca się w oczy przy tym horoskopie - to jego siła. Ogromna siła planet osobistych, ale nie tylko tych. Słońce silne w Baranie, Merkury w Rybach w recepcji wzajemnej z Neptunem w Pannie, czyli przez recepcję Merkury u siebie, Wenus silna w Rybach, Mars silny w swoim znaku Barana, ufff...  Tylko Księżyc najprawdopodobniej był w Bliźniętach, ale to także powie, że emocje będą na zewnątrz, na sprzedaż. Jowisz w swoim znaku Strzelca, Neptun przez recepcję w Rybach czyli u siebie. Rzadko można ujrzeć tak silne planety w horoskopie, taki człowiek będzie w pewien sposób "archetypowy", czyli znakomity materiał na bohatera powieści, która opowiada o człowieku. Taka jest też twórczość Mario Vargas Llosy, który pisze o sobie. Twórczość, dodajmy, znana wszystkim, także w Polsce, bardzo poczytna i bardzo popularna, co u literackich noblistów nie jest wcale regułą.
.
Eris pomiędzy Merkurym i Słońcem, silne planety w horoskopie, co jeszcze? Bardzo ciekawe konfiguracje planet, np. Słońce w konfiguracji Wielkiego Krzyża (z Lilith i Węzłami Księżycowymi). To człowiek, który staje oko w oko z Lilith (Słońce w opozycji). I "walczy" z nią przy pomocy pióra, Merkury w Rybach w  Wielkim Trygonie wodnym, z Ceres w Skorpionie i Plutonem w Raku. Wielki Trygon wodny wskazuje na zdolności twórcze, Wielki Krzyż jest natomiast w znakach kardynalnych, człowiek, który walczy, co nie znaczy wcale, że wygrywa.
Szwedzka Akademia zawsze uzasadnia swój werdykt w kilku słowach i należy uważnie się tym słowom przyjrzeć także w tym przypadku:
"for his cartography of structures of power and his trenchant images of the individuals resistance, revolt, and defeat".
.
.
To nie jest łatwy horoskop, siła planet, Eris pomiędzy Merkurym i Słońcem, wskazują raczej na osobę, która zmierza się z problemami proporcjonalnymi do siły tego horoskopu. W sumie decyzja żeby zostać pisarzem wydaje się tutaj najrozsądniejszym wyjściem spożytkowania układów, opisywać historie. Oprócz Wielkiego Krzyża jest tu także kilka Półkrzyży i na szczęście ów Wielki Trygon. Dla koneserów astrologii ciekawe może być prześledzenie jak problemowe konfiguracje łączą się z Wielkim Trygonem wodnym, na ile się to dzieje sposobów. Jakich metod i forteli chwyta się człowiek w opresji. Nagrodzony został pisarz hiszpański i peruwiański, macho, bardzo "macho", czyli nagrodzona została pewna kulturowa tradycja. Ciekawe jak w najbliższym czasie potoczą się losy tej literatury, jeszcze większe nakłady?
I kto właściwie otrzymał tę nagrodę, Mario Vargas Llosa czy bohaterowie jego powieści, w dużej mierze przecież autobiograficznych?
Z tranzytów planet wynika, że nagrodę dostał oczywiście Merkury, ale mogła ją także dostać... Eris. Na pozycji 3.20 stopnia w znaku Barana została już "muśnięta" przez tranzytującego Jowisza (który daje sławę i sprzyja dlatego osobom nagradzanym). W lipcu tego roku Jowisz nawet zastacjonował (zatrzymał się) na tej pozycji. Eris jest w koniunkcji ze Słońcem tego horoskopu i nadaje mu barwę "waleczną", nie poddawania się. Pewnie dlatego twórczość peruwiańskiego pisarza jest tak popularna, będzie jeszcze bardziej? Tranzytujący Jowisz cofając się zmierza do Merkurego pisarza w 26 Ryb (nagrodę ogłoszono przy Jowiszu w 27 Ryb), a potem zrobi zwrot i zaszczyci jego Słońce w Baranie (po drodze powtórnie zaszczycając Eris).
Horoskopy Rybio-Baranie, w których dużo planet w wodnych i zmiennych Rybach oraz w ognistym i kardynalnym Baranie - często bywają bardzo ciekawe. Silne mocą całego zodiaku, proste (Baran) i jednocześnie bardzo skomplikowane (Ryby). 
.

horoskop ustawiony na południe, czyli połowę dnia

.
Objaśnienia astrologiczne:

Siła planet zależy od posadowienia ich w konkretnym znaku zodiaku. Planeta jest silna jeżeli jest położona np. w swoim znaku zodiaku (każdemu znakowi zodiaku przyporządkowana jest planeta, czasem dwie). W horoskopie tegorocznego noblisty mamy planety silne na powyższej zasadzie: Mars znajduje się w swoim znaku Barana, Jowisz w swoim znaku Strzelca. Czyli silny żywioł ognia w tym horoskopie.
Planety mogą być także silne przez tzw. recepcję wzajemną, jest to sytuacja dotycząca par planet, kiedy jedna jest w znaku zodiaku, w którym silna jest druga i na odwrót. W horoskopie Mario Vargas Llosy silna na tej zasadzie jest para: Merkury w Rybach i Neptun w Pannie.
Czym są silne planety w horoskopie wie każdy kto takowe posiada, chociaż jedną. U mnie np. będzie to Saturn w Koziorożcu (swoim znaku) oraz Ceres i Pluton na zasadzie recepcji wzajemnej. Takie planety są jak "piłki", które trafiają do celu, który dla nich jest przeznaczony, wiedzą co robią (i co robić).
A peruwiański i hiszpański pisarz? Silny Mars daje mu energię do działania (pisania), silny Jowisz sławę i powodzenie, silny Merkury zdolności pisania, a silny Neptun artystyczny talent.
.
.
.


komentarze (0) | dodaj komentarz

Dopalacze

czwartek, 07 października 2010 20:56

Dopalacze pojawiły się w słowniku terminów często używanych w Polsce całkiem ostatnio. Jeszcze kilkanaście dni temu większość Polaków nie wiedziała kompletnie o co chodzi. Są w Wikipedii, a więc sprawa jest poważna. W angielskojęzycznej Wikipedii goszczą już od dłuższego czasu, my zorientowaliśmy się teraz? Polski gospodarczy cud, że kryzys nas jakoby ominął szerokim kołem, dużo zawdzięcza wpływom do budżetu z  tysiąca punktów sprzedaży tego specyfiku/tych specyfików? I ludzie są zadowoleni? Jest podaż, jest popyt. Może nie aż tak, wszystko jedno jak to jest i było, gorzej, że nikt nie wie o co tak naprawdę chodzi z "dopalaczami", przyznają się do tego także naukowcy. Czy jest to tylko "inny narkotyk"? Czy walka przy pomocy środków prawnych z tym nieznanym produktem/nieznanymi produktami okaże się skuteczna? Czy jest jakaś polska specyfika zjawiska?
Warto pamiętać, że chociaż to nazwa potoczna, to sam termin istnieje w języku technicznym, oznacza wzmocnienie mocy spalania silnika, zwiększenie jego możliwości i efektywności (przez odpowiednią konstrukcję).
.
Co to są "dopalacze"?
Astrologia zna odpowiedź na każde pytanie, ale nawet jej nie przeceniajmy. W tej sprawie całkiem bezradna jednak nie jest, da sobie z tematem radę (o_o).
Gdyby astrolog "patrząc w gwiazdy" próbował szukać odpowiedzi na pytanie o "dopalacze "miałby kilka możliwości, np.:
- tranzyty z udziałem Neptuna (symbolika narkotyczna), co tutaj się aktualnie dzieje;
- nowe planety transneptuniczne.
.
To, że astrologia wiąże narkotyki z symboliką Neptuna nie jest żadną tajemnicą, zwłaszcza efekt halucynogenny tychże. Uran także ma tutaj swoją działkę, wszelkie wynalazki poszerzające możliwości umysłu. Ale Neptun przede wszystkim. Dlatego warto zwrócić uwagę na silne wzmocnienie Neptuna w znaku Wodnika, który jest w recepcji wzajemnej z Uranem w znaku Ryb. Ostatni akord tej recepcji mamy teraz (Uran w Rybach jest już po raz ostatni). A potem Neptun przejdzie do znaku Ryb, swojego znaku. Tak, tranzyty są potężne, sprzyjające nowym "Neptunowym" zjawiskom.
.
A nowe planety?
Od kilku lat poszerza nam się Układ Słoneczny, za sprawą dzielnych astronomów wyposażonych w coraz lepsze teleskopy. Dla astrologa to gratka, nowe planety to nowe obiekty do interpretacji.  Każda nowa planeta to zawsze jakiś "produkt dodany", coś czego wcześniej nie było. Także nowe społeczne zjawiska. To prawda, że opis świata tkwi w podstawowym starożytnym zestawie 7 planet, ale dzisiaj jesteśmy bardziej nowocześni i możemy świat opisać pełniej, szybciej, bardziej trafnie, bo mamy coraz więcej planet. A i świat jest bardziej skomplikowany.
Jeżeli "dopalacze" są zjawiskiem poważnym, to na pewno jakaś "nowa planeta" macza w tym swe palce. Mamy już nawet odpowiednią kandydatkę:
.

Rezonans TC302 z Neptunem.
Źródło: Wikipedia.
.
Obiekt określany jako TC302 został odkryty 9 października 2002 r., czyli 8 lat temu. Do tej pory nie został nazwany, nie ma nawet nazwy prowizorycznej, tymczasowej, tylko oznaczenie -  (84522) 2002 TC302.
Jest obecnie największym obiektem transneptunowym w takiej sytuacji, ale jest kandydatem (raczej kandydatką) na planetę karłowatą i pewnie z czasem nią zostanie.
TC302 jest duża, ale bardzo mało widoczna, ma niskie tzw. albedo, czyli zdolność odbijania promieni słonecznych. Krąży w rezonansie 2:5 z Neptunem, czyli na 2 obiegi Neptuna przypada 5 obiegów tej planety. Bikwintylowy Neptun? Na jeden obieg Słońca potrzebuje 414 lat.
.
Planeta ma bardzo ciekawy horoskop odkrycia, też wskazówka dla astrologa do interpretacji. Wielki Sekstyl, czyli Gwiazda Dawida, super harmonijny i wciągający układ złożony z 6 sekstyli (także 6 trygonów oraz 3 opozycji). Super rozluźniająca konfiguracja, rozwiąże każdy problem, wszystko jest proste, Wielki Sekstyl to wielka zabawa.
Jest tu także równoczesna obsada punktu superaktywności - tzw. punktu podróżnika - Pluton w 16 Strzelca (włączony w Wielki Sekstyl) i punktu superpasywności, "zapadalności", ugruntowania efektu - Wenus w 16 Skorpiona. Układ na skuteczność akcji. Pluton i Wenus w tych punktach, to także bardzo ciekawe połączenie, na silne (Pluton) i przyjemne (Wenus) doznania. Wenus na dodatek stacjonarna.
W horoskopie widać także duże uzdolnienia umysłowe, mocny agresywny umysł, Merkury w ostrych aspektach z Saturnem (kwadrat), Jowiszem i Wenus (półkwadratury) oraz w koniunkcji z Marsem.
Nie byle jaki horoskop.
Istotna może być także uwaga, że pod względem rozkładu żywiołów i jakości horoskop nowej planety jest ładnie zrównoważony. I to już na poziomie planet osobistych, które obsadzają wszystkie żywioły i jakości. Księżyc i Ceres w żywiole ognia, Słońce w żywiole powietrza, Merkury i Mars w żywiole ziemi i Wenus w żywiole wody. Słońce i Ceres - jakość kardynalna, Wenus - jakość stała, Księżyc, Merkury i Mars w jakości zmiennej.  
Zrównoważenie horoskopu sprzyja popularności, "każdemu się podoba", "wszystkim pasuje".
Słabe punkty tego horoskopu?
Na pierwszy rzut oka - brak. Ale trzeba koniecznie powiedzieć o słabym położeniu Słońca w znaku Wagi i słabym położeniu Wenus w znaku Skorpiona (silne są te planety w znakach leżących po opozycji). Słowem - być może nie "moc", ale słabość się tworzy? "Moc inaczej"?
.
.
Na ile opis horoskopu odkrycia planety pasuje do zjawiska dopalaczy, to kwestia wyobraźni i dalszych obserwacji. Wcale się nie upieram przy tym pomyśle. Po prostu obserwuję nowy obiekt w horoskopach od pewnego czasu i widać tu pewną "korelację".
Gorzej z wiedzą o "dopalaczach" (w moim przypadku), ale jak czytam nikt nic nie wie. Znalazłam w sieci jakiś czas temu informację, że zjawisko popularności specyfików określanych w taki sposób ma swoje źródło w skuteczności "powiększania możliwości umysłu" na potrzeby egzaminów, klasówek, sprawdzianów, itd.  Także pracy. Prawda to czy nie prawda, nie należy zjawiska lekceważyć i porównywać go tylko do "innych narkotyków". Definicja z Wikipedii ten aspekt bierze głównie pod uwagę (kolekcjonerskie narkotyki), pewnie niedługo się ostanie.
.
.


.
.


komentarze (0) | dodaj komentarz

Spis treści: lipiec - wrzesień 2010 r.

piątek, 01 października 2010 11:53

1. Janusz Piechociński.
2. Rzeź wołyńska.
3. Bitwa pod Grunwaldem 1410 r.
4. Elżbieta Jaworowicz.
5. Zajęcie Moskwy w 1610 r.
.
W okresie wakacyjnym blog nie próżnował, dominowała tematyka historyczna, zdarzyły się bowiem dwie bardzo okrągłe rocznice. Mnie jednak najbardziej zachwycił Merkury Elżbiety Jaworowicz - w 1-szym stopniu Barana. Bardzo astrologiczny horoskop, skoro obsada punktu startowego zodiaku.
.
.
analizyastrologiczne@wp.pl
http://analizyastrologiczne.pl/
.
.
.
.

komentarze (0) | dodaj komentarz

niedziela, 22 października 2017

Licznik odwiedzin:  243 253  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
    010203
04050607080910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologi...

więcej...

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologiczne@wp.pl

schowaj...

O mnie

Statystyki

Odwiedziny: 243253
analizyastrologiczne@wp.pl

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl