Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 713 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Rzeź wołyńska

niedziela, 11 lipca 2010 12:29
Skocz do komentarzy

Rzezią wołyńską
nazywamy długi ciąg zdarzeń jakie miały miejsce w okresie: luty 1943 - luty 1944, z kulminacją w dniu 11 lipca 1943 r.
Tej niedzieli, w kilkudziesięciu wioskach na Wołyniu rozpoczęła się zmasowana akcja OUN-UPA przeciwko mieszkającym tam Polakom, mająca charakter czystki etnicznej. Dzisiaj możemy to porównać do wydarzeń w Jugosławii, ale długo nie można było pojąć, że w XX wieku i to nawet w czasie wojennym, mogło się zdarzyć aż coś takiego. Ale się zdarzyło.
Astrolog, którego interesuje historia będzie chciał dojrzeć to co się stało w horoskopie. Tylko opis, nie ma mowy o skutku i przyczynie, oczywiście, tylko opis.
.
Zapewne będzie wiele wskaźników tych wydarzeń, one trwały w czasie. Ale co było tego feralnego lipcowego dnia? Akcja "Śmierć Lachom" rozpoczęła się o 3 rano jednocześnie w wielu miejscach na Wołyniu.
Akcja była skuteczna, rzeź się dokonała.
Postanowiłam "zbadać" punkty szczególnie aktywne (Bliźnięta, Strzelec) i punkty szczególnie pasywne (Byk, Skorpion). Nie raz już dało się zauważyć, że połączenie tych dwóch elementów w horoskopie opisuje bardzo skuteczną akcję. Punkty te bowiem są ze sobą połączone aspektami 1/12 (półsekstyl) lub 5/12 (kwinkunks), naturalny rytm zodiaku. Aktywne uruchamiają akcję, a pasywne ugruntowują skutek akcji.
Na poziomie planet lub midpunktów powinno być to widoczne. Planet w tych punktach akurat nie ma. Mowa jest o obszarach w przedziale 15 - 17.30. stopnia wymienionych znaków, gdzie spotęgowana jest odpowiednio aktywność o charakterze zmiennym i pasywność o charakterze stałym - zmiana wchodzi w życie. Widać je dopiero na poziomie midpunktów, czyli wypośrodkowania pomiędzy dwoma punktami. Już niejednokrotnie obserwowaliśmy ten rytm (aktywny-pasywny) na poziomie midpunktów właśnie, wielu astrologów stale posługuje się midpunktami w praktyce, są niezwykle użyteczne.
Midpunkty w tym konkretnym przypadku są bardzo charakterystyczne, są to midpunkty punktów połączonych bardzo ścisłymi aspektami, opozycji i kwadratu. Czyli punkty i midpunkty tworzą ostre konfiguracje (opozycja i kwadrat w midpunkcie dzieli się na pół, otrzymujemy zatem odpowiednio kwadrat i półkwadrat).
Midpunkt w punktach pasywnych w Byku i Skorpionie tworzą Węzły Księżycowe. Razem, Węzły Księżycowe i ich midpunkty tworzą Wielki Krzyż. Midpunkt w punkcie aktywnym w Bliźniętach tworzy ścisła kwadratura Marsa (w znaku Byka) i Jowisza. Kwadratura i ten midpunkt to znowu ostra konfiguracja kwadratu i dwóch półkwadratur.
.
Znamy efekt wyjątkowo okrutny - dokonanej czystki etnicznej. W horoskopie na datę rozpoczęcia najbardziej zmasowanej i największej akcji widzimy harmonijną konfigurację Latawca, rozpiętego na osi Węzłów Księżycowych. Po bokach - Księżyc w Wadze (Księżyc to ludność, w znaku Wagi, Wenusowym, ale nie w Byku (Polska), trochę jakby nie u siebie) i Saturn (sromota jakaś). Latawiec ten niesie ludziom coś niedobrego, Saturnowego. Latawce są skuteczne, to bardzo harmonijna konfiguracja, doleci tam gdzie jest skierowana, taki efekt. Węzły Księżycowe już same w sobie pokazują skuteczność akcji, wyrwania czegoś z korzeniami, bo one są jakby poza horoskopem "tu i teraz", one opisują: przeszłość - przyszłość. Byli tu Polacy, już ich nie będzie... Czystka.
W horoskopie jest bardzo szczególne połączenie konfiguracji Latawca i mechanizmu 1/12 aktywny-pasywny, w znakach Bliźniąt  i Byka. Wielka akcja, trafiony zatopiony. Punkt pasywny  będący w midpunkcie Węzłów Księżycowych jest tutaj w "polskim" znaku Byka. Na Wołyniu Polaków dzisiaj nie ma, mało kto odważyłby się mienić tu Polakiem, ci co przeżyli wyjechali w inne części Ukrainy, jeżeli w ogóle tam zostali.
.
.
Temat rzezi wołyńskiej jest bardzo trudny, stosunkom polsko-ukraińskim współcześnie nie szkodzi, na szczęście. Ale zawsze będzie wywoływać niepokój, że temat może się rozwinąć w niebezpiecznym kierunku. Obecnie jest wciąż żywa pamięć okrutnej historii i jest zupełnie inna polityka, czyli współczesne stosunki między narodami i państwami nad wyraz poprawne, oby jak najdłużej. Ale widmo wisi.
Bo to był "zły" horoskop i przypominanie tej daty dobrze nie służy. Ale nie można inaczej, z tym także trzeba się zgodzić, że "złych" dat nie da się wykluczyć, skoro były... Moja rodzina także ma tam ofiary, podobnie jak wiele innych polskich rodzin.
Wszelkie "złe" horoskopy budzą uzasadniony niepokój, bo w nich przechowuje się także "zło", powroty do "złych" dat zawsze będą niepokoić. Trzy miesiące temu też była "zła" data, "zły" na tę datę horoskop. Co może astrolog? On tylko opisuje rzeczywistość, która nas otacza, nic więcej nie może zrobić. 
.
.
Kresy od dawna były dla nas "krwawe", a jednak był i jest w nich niesamowity urok, magnes, który przyciąga uwagę i emocje. Z jednej strony "bajka", z drugiej okrutna rzeczywistość, ilekroć chcieliśmy działać aktywnie w tym obszarze. I to zawsze, także 3 miesiące temu przecież.
Kresy to krańce polskiej państwowości historycznie, w kierunku wschodnim Polska bardzo się nam rozciągnęła kiedyś. Mało zdajemy sobie dzisiaj sprawę, że Rzeczpospolita sięgała aż pod Smoleńsk (a były przecież takie chwile, że i Smoleńsk...). Sama jestem ciekawa jak ująć temat Kresów astrologicznie, co to właściwie jest i było? Dlaczego jednocześnie tak piękne i okrutne? Niemal całkiem zapomniane, a z drugiej strony głęboko pamiętane? 
I gdzie właściwie są te Kresy? Czy to tylko ziemia, czy też ludzie?
.
W linku poniżej (z Wikipedii) jest teren I RP i pokazane są kolejne rozbiory, przed I rozbiorem RP sięgała aż pod Smoleńsk.
765px-Rzeczpospolita_Rozbiory_4.png
.
Wraz z rozbiorami w XVIII wieku, czy wojnami w wieku XX, w tym wołyńską czystką, tereny te nie zostały wyludnione, wielu czujących się Polakami opuściło te strony, ale nie wszyscy. Dzisiaj dużą część społeczeństw państw położonych na wschód od naszych granic stanowią ludzie z polskimi korzeniami, w większości nie czujący się już Polakami i często nie znający swojej historii.
.
.
.
Wykresu horoskopu nie zamieszczam, skoro to taka data... Astrologicznie warto jednak zwrócić uwagę na tę okrutną "grę" midpunktów, aspektów i konfiguracji. Omawialiśmy już kiedyś na blogu pewien kresowy horoskop z czasów II wojny, masakrę w Koniuchach w 1944 r. (styczeń 2009). Czy o Kresach nie da się pisać w inny sposób? Tylko rozdzierający ból? Czym są Kresy?
.
.
.
.

Więcej na ten temat


wtorek, 17 października 2017

Licznik odwiedzin:  243 102  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologi...

więcej...

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologiczne@wp.pl

schowaj...

O mnie

Statystyki

Odwiedziny: 243102
analizyastrologiczne@wp.pl

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl