Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 269 788 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS
Kategorie

Fomalhaut spotkanie z Neptunem

środa, 27 marca 2013 10:36
Skocz do komentarzy

 

 

Obserwujemy właśnie koniunkcję Neptuna z gwiazdą Fomalhaut w 5 stopniu Ryb. Neptun będzie się cofał i to bliskie spotkanie jeszcze się powtórzy. A to oznacza "ciekawe czasy", Fomalhaut będąca gwiazdą bardzo "Neptunową" samego Neptuna wzmacnia, zwielokrotnia. Czy na pewno tak? Możemy zbadać podobne koniunkcje przy poprzednich przejściach i szukać odpowiedzi na pytanie - czy żyjemy w mega-Neptunowych czasach?

Obieg Neptuna to ok. 165 lat, czyli mamy mniej więcej takie daty: 1848, 1684, 1519. Czy widać już coś na pierwszy rzut oka? Widać i nie widać, daty 1848 i 1519 są bardzo wymowne, znane z historii powszechnej bardzo dobrze, krótko i od razu do sedna, to Wiosna Ludów w Europie (1848) i podróże geograficzne (1519). Chyba ta ostatnia data bardziej nam się podoba, w 1519 r. Hiszpan Hernan Cortes dociera do Meksyku, a Portugalczyk Ferdynand Magellan wyrusza w podróż dookoła świata. Neptun wzmocniony gwiazdą sprzyjał odważnym żeglarzom, poszerzył horyzont. Przejawił się w tym roku także bardzo teologicznie (a to ważne oblicze Neptuna), jako tzw. "dysputa lipska", bardzo poważna dyskusja w łonie kościoła, pomiędzy zwolennikami papieskiej koncepcji kościoła, a Marcinem Lutrem, twórcą reformacji.

Neptun archetypowo bywa utożsamiany z morzem i z religią chrześcijańską, dlatego rok 1519 bardzo nam pasuje i możemy powiedzieć, że w tym wzmocnieniu Neptuna przez gwiazdę Fomalhaut coś faktycznie było. Neptun jest władcą znaku Ryb, koniunkcja z Fomalhaut w 1519 r., to koniunkcja  w znaku Wodnika, mogło to bardziej podkreślać motyw "uranowej odwagi", który w zamorskich podróżach i w poważnej dyspucie teologicznej na pewno się pojawia. Odwagi w spełnianiu marzeń, które mogły wcześniej wydawać się "nierealne".

.

Wiosna Ludów w 1848 r. w Europie, to dość dziwne poruszenie w wielu krajach, społeczne i polityczne, narodowościowe, też motyw odwagi w spełnianiu marzeń, np. o własnym państwie (Węgry). Pamiętam kłopot w interpretacji tego wydarzenia na lekcjach historii, epoka romantyzmu w literaturze i jakaś taka chęć wcielania "romantycznych" marzeń w życie, co nie do końca od razu się udało, ale przełomem było i zmiany zapoczątkowało. Uran był w znaku Barana, może to także miało znaczenie, teraz też mamy koniunkcję w znaku Ryb i Uran jest w znaku Barana. Powoli idzie "nowe"?

.

A rok 1684? Koniunkcja Neptuna z Fomalhaut w znaku Wodnika, w ostatnim jego stopniu. Wikipedia podpowiada nam Ligę Świętą, czyli przymierze Państwa Kościelnego z innymi państwami organizowane przeciwko Turkom, imperium osmańskiemu. Europa będąca "centrum świata" długo zmagała się z imperium osmańskim i takie przymierza papieże zawiązywali wielokrotnie, od XVI do XVIII w., w 1684 r. miało miejsce być może najważniejsze z nich,  też z polskiej perspektywy, ponieważ jako państwo braliśmy w nim udział, po zwycięstwie Jana III Sobieskiego pod Wiedniem w 1683 r..

Rok 1684 r. również zaznaczył się jako czas "poszerzania horyzontów", dalekich podróży, to w tym roku włoski astronom Giovanni Cassini odkrył księżyce Saturna. Pamiętajmy, że wówczas Układ Słoneczny kończył się na Saturnie, o Neptunie nikomu się nie śniło (odkryty w 1846 r.), było to także sporo lat przed odkryciem Urana (odkryty w 1781 r.). Odkrycie księżyców Saturna miało  patrząc z naszej perspektywy, kolejnych astronomicznych odkryć  w następnych stuleciach, bardzo duże znaczenie, było "preludium" do tych odkryć.

.

Czy ten zbiór dat i wydarzeń daje nam wyobrażenie czego możemy się spodziewać po kolejnej koniunkcji Neptuna z Fomalhaut? Dysput teologicznych? Podróży geograficznych? Poszerzania horyzontów i odwagi w spełnianiu marzeń, o których wcześniej nawet się nie śniło?

.

A jeżeli dat i wydarzeń wydaje nam się mało, to spójrzmy jeszcze na datę 1189-1190, kolejna koniunkcja Neptuna z Fomalhaut, tym razem w 23 stopniu Wodnika. Mrok średniowiecza, rycerstwo z całej Europy na wezwanie papieża Grzegorza VIII wyrusza na III wyprawę krzyżową, w celu odzyskania Ziemi Świętej. To były czasy! Do dzisiaj żyją w historii, literaturze, filmie, Fryderyk I Barbarossa, Ryszard Lwie Serce. W czasie III krucjaty, w 1190 r., powstaje Zakon Krzyżacki, dobrze nam znany z późniejszych wydarzeń w Polsce, zakon istniejący do dzisiaj. Czyżby Fomalhaut zagrzewała Neptuna do walki, dodawała mu wigoru? Czyniła go bardziej ruchliwym i żwawym?

.

Zdjęcie dysku wokół gwiazdy Fomalhaut, wykonane 12 kwietnia 2012 r.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:ALMA_observes_a_ring_around_the_bright_star_Fomalhaut.jpg

http://pl.wikipedia.org/wiki/Fomalhaut

Ps. Tekst powstał na "zamówienie publiczne", obrazek linkuję z zamówienia :-)

 

Przedstawia on zdjęcie dysku wokół Fomalhaut, jednej z czterech najważniejszych gwiazd  (jeszcze Antares, Aldebaran i Regulus), które w czasach starożytnych były wielce pomocne żeglarzom. Duże i jasne, położone w czterech stronach świata wskazywały drogę. Teraz, od ubiegłego roku, znajdują się jednocześnie w czterech znakach jakości zmiennej, co ma wskazywać "zmianę drogi". Zdjęcie dysku pokazuje, że wokół gwiazdy może krążyć planeta lub planety.

.środa, 18 października 2017

Licznik odwiedzin:  243 143  

Kalendarz

« październik »
pn wt śr cz pt sb nd
      01
02030405060708
09101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

O moim bloogu

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologi...

więcej...

Po 8 latach nauki astrologii można zacząć robić analizy, tak mi mówiono. Nie powiedziano, że po przekroczeniu tego progu nie można będzie ich nie robić... a więc nie mam wyboru. Lwi analizyastrologiczne@wp.pl

schowaj...

O mnie

Statystyki

Odwiedziny: 243143
analizyastrologiczne@wp.pl

Więcej w serwisach WP

Ale seriale

Pytamy.pl